Wypisz   Dopisz
                  
 
Aktualności
 
Miasto
 
Położenie
 
Plan miasta
 
Przyroda
 
Historia
 
Zabytki
 
Kultura
 
Rozwój
 
Sport
 
Herb
 
Stowarzyszenia
 
Załatw sprawe
 
Samorząd
 
Honorowi Obywatele Miasta
 
Ogłoszenia
 
Przetargi
 
Kontakt
 
Informator teleadresowy
  Imprezy
  Szlaki turystyczne
  Baza noclegowa
  Baza gastronomiczna
  Baza rekreacyjna
  Wyciągi narciarskie
  Gorczański Park Narodowy
  Region Mszana
 
   Mszana Dolna jest pięknie
położonym wśród Beskidów i Gorców małym miastem. Stanowi stolicę Zagórzan - etnicznej grupy góralskiej, która stworzyła swój własny, niepowtarzalny folklor, do dzisiaj zresztą kultywowany przez mieszkańców. Wielkim miłośnikiem tej kultury     i ziemi był znany twórca literacki Władysław Orkan. Otoczenie gór, bliskość Gorczańskiego Parku Narodowego oraz położenie w dolinach górskich rzek: Raby i Mszanki powodują, że miasto jest doskonałą bazą wypadową w okolice. Można tu wybrać się na piesze wędrówki, wyprawy rowerowe, narty czy łowienie ryb. Dodatkowo znakowane szlaki turystyczne oraz bardzo dobrze rozwinięta baza noclegowa, gastronomiczna i rekreacyjna zachęca do spędzenia w Mszanie Dolnej wakacji, ferii, czy weekendu.

   Mszana Dolna to również ośrodek edukacyjny, administracyjny i gospodarczy dla regionu. Oprócz trzech przedszkoli oraz dwóch zespołów szkół miejskich w Mszanie znajdują się trzy zespoły szkół średnich, ściągające młodzież z kilku sąsiednich gmin. W Mszanie Dolnej znajduje się siedziba Miasta, Gminy, Powiatowego Urzędu Pracy, niektórych wydziałów Starostwa Powiatowego w Limanowej, Zamiejscowy Wydział Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Limanowej. Miasto znane jest szeroko z organizowanych w każdy wtorek targów, na których handlują co tydzień setki przedsiębiorców i rolników. W Mszanie zarejestrowanych jest ponad 550 podmiotów gospodarczych, które są obsługiwane przez trzy banki. 

   W obecnym kształcie Miasto Mszana Dolna funkcjonuje od 1992 roku, kiedy to samorząd ówczesnego Miasta i Gminy Mszana Dolna postanowił o podziale na dwie jednostki samorządu terytorialnego o takiej samej nazwie Mszana Dolna: Miasto oraz Gminę (wiejską).

MB

wsteczWstecz Drukuj stronę / Wersja do druku  
Created by Telenext