Wypisz   Dopisz
                  
 
Aktualności
 
Miasto
 
Załatw sprawe
 
Samorząd
 
Honorowi Obywatele Miasta
 
Ogłoszenia
 
Przetargi
 
Kontakt
 
Informator teleadresowy
  Imprezy
  Szlaki turystyczne
  Baza noclegowa
  Baza gastronomiczna
  Baza rekreacyjna
  Wyciągi narciarskie
  Gorczański Park Narodowy
  Region Mszana
 


 

Gorczański Park Narodowy leży ledwie parę kilometrów od Mszany Dolnej. Powstał w 1981 roku, choć tradycje ochrony na tym obszarze są znacznie wcześniejsze, jak chociażby „Leśny rezerwat Turbacz im. Władysława Orkana” z 1927 roku założony na włościach hr. Wodzickiego.

Powierzchnia Parku to 7031 ha, a przecina go 67 km szlaków pieszych, 50 km rowerowych, 8 ścieżek edukacyjnych oraz szlaki konne. Dla pieszych turystów jedną z głównych atrakcji Parku są polany powstałe po niegdysiejszym wypasie owiec ozdobione szałasami pasterskimi, z których roztaczają się przepiękne widoki. Obecnie polany chronione są przed zarastaniem poprzez „kulturowy” wypas owiec.

Miłośnicy przyrody znajdą tu bardzo rzadkie okazy roślin i zwierząt. Zarówno w jodłowo-bukowym reglu dolnym, jak i w porośniętym świerczyną reglu górnym można spotkać unikalne na skalę krajową i europejską rośliny, ssaki oraz ptaki. W Parku występuje ponad 800 gatunków roślin naczyniowych, wśród których ponad 30 to gatunki chronione. Osobliwością na pewno jest podejźrzon lancetowaty – paproć nigdzie indziej nie występująca w Polsce.

Zwierzęta reprezentuje ok. 720 gatunków, w tym 120 gatunków kręgowców. Symbolem Parku jest czarno-żółty płaz ogoniasty – salamandra plamista. Oprócz niej występują tu inne płazy: traszki, żaby, ropuchy i kumaki. Z gadów warto zwrócić uwagę na piękną, choć czasem niebezpieczną żmiję zygzakowatą, inne węże oraz jaszczurki. W Gorcach znalazły schronienie coraz bardziej rzadkie w Polsce i Europie kuraki leśne: głuszce, cietrzewie, jarząbki, sowy: puchacz, puszczyk uralski, sóweczka, włochatka oraz liczne dzięcioły, w tym bardzo rzadkie: trójpalczasty oraz białogrzbiety. Stałymi mieszkańcami GPN są również liczne ssaki, w tym regularnie pojawiające się wilki, niedźwiedzie i rysie.

Mszana Dolna jest jednym z większych ośrodków turystycznych położonych niedaleko Gorczańskiego Parku Narodowego.

Adres:
Gorczański Park Narodowy
Poręba Wielka 590
34-735 Niedźwiedź
Tel. 018 331-72-07
e-mail:
gpn@wp.pl
www.gpn.pl

MB

wsteczWstecz Drukuj stronę / Wersja do druku  
Created by Telenext